dana.rambouskova@re-max.cz / +420 734 693 687

Odhad ceny nemovitosti - nejčastější otázky

Potřebujete zpracovat odhad ceny Vaší nemovitosti? Zajímá Vás, za kolik by bylo možné ji prodat, nebo potřebujete vypracovaný odhad pro účely dědického řízení?

Odhad můžete potřebovat z mnoha důvodů. Od toho, že nevíte, na kolik máte svou nemovitost nechat pojistit, za kolik ji bude možné prodat, kolik musíte vyplatit jinému spoluvlastníkovi, jste-li schopni se dohodnout, případně jestli je požadovaná kupní cena u nemovitosti, kterou chcete koupit, adekvátní, apod. Odhad lze pojmout od jednoduchého orientačního spočtení obvyklé ceny až po podrobně zpracovanou analýzu s výstupem, který použijete například pro dědické řízení. 

Potřebujete-li tedy znát hodnotu Vaší nemovitosti, pro zjednodušení, můžete využít nabídky odhadu vždy. Konkrétní způsob zpracování a forma výstupu se určí až dle dohody a zjištění, co přesně potřebujete. Takže se nebojte vhodnou variantu odhadu poptat.

V určitých případech odhad tržní ceny od realitního makléře není akceptován – jde o finanční úřad a soudní řízení. V případě, že budete potřebovat odhad předložit finančnímu úřadu, aby mohla být stanovena daň (z prodeje nemovitosti) nebo vedete spor u soudu například o vyrovnání majetku, je nezbytné se obrátit na soudního znalce, nebo-li odhadce „s kulatým razítkem“. Seznam těchto odhadců naleznete na stránkách Komory soudních znalců ČR (https://kszcr.cz/prehled-znalcu.html), kde si již jednoduchým vyhledáváním nejbližšího znalce najdete.

V první řadě samozřejmě kontaktem. Napište mi nebo zavolejte, za jakým účelem odhad potřebujete zpracovat, jaká je přesná adresa nemovitosti, případně číslo parcely pozemku a katastrální území, na podklady se základně podívám a ozvu se Vám zpět již s konkrétními dotazy, případně se doptám v průběhu spolupráce. Podle účelu se domluvíme na konkrétním způsobu zpracování a dalších bodech. 

Hrubé odhady jsou zpracovány obvykle do 24 hodin od obdržení dotazu. V případě nutnosti osobní prohlídky nemovitosti je pak ta nejširší verze odhadu (například pro účely dědického řízení) zpracována maximálně do týdne. Konkrétní termín lze domluvit dle potřeby. Vše je o dohodě.

Zde záleží na typu odhadu a pro jaký účel je vytvářen. Hrubý odhad na dálku čistě pro zorientování se v cenách je pro majitele nemovitosti zdarma. A stejně tak, pokud budete chtít cenu upřesnit – viz. 2. způsob zpracování odhadu níže. Plně rozpracované odhady jsou pak zpoplatněny dle náročnosti, která se odvíjí od typu nemovitosti. Více naleznete níže v ceníku.

Máte jiný dotaz, který byste rádi vyřešili? Kontaktujte mě.

Způsoby zpracování odhadů dle účelu

1. hrubý orientační odhad online bez nutnosti osobní návštěvy –  dozvíte se rozmezí ceny, kde se nemovitost pohybuje na základě analýzy cenových map a dostupných podkladů (územní plán, katastr nemovitostí, letecké záběry a streetview atp.). K odhadu není vypracovaná zpráva, pouze jste informováni o částce, resp. rozmezí.

Přesnost odhadu 1. typ
60%

2. rozpracovaný orientační odhad – upřesnění hrubého odhadu z předchozí varianty – lze uskutečnit dodáním podkladů, o které Vás požádám (fotografie, popis, aj.). Taktéž není přiložena vypracovaná zpráva, pouze informativně upřesněná částka.

Přesnost odhadu 2. typ
78%

3. plný odhad obvyklé ceny nemovitosti (vhodný například pro notáře – dědická řízení, aj.) – pro tento odhad je nezbytná osobní návštěva nebo perfektně dodané podklady, které budou vyžádány. Získáte pak plnohodnotnou zprávu v pdf nebo v tištěné podobě. 

Přesnost odhadu 3. typ
95%

Ceny odhadů obvyklé ceny nemovitosti - plný odhad (například pro dědické řízení)

Cena je uvedena vždy za kompletní nemovitost na daném LV. Tj. například v ceně domu je vždy i příslušná zahrada a nádvoří, případně garáž. Stejně tak, jde-li o odhad pozemku, kdy například pole se skládá z více parcel, je tento pozemek brán jako jeden celek. V případě oddělených nemovitostí je každá další nemovitost v pořadí dům/byt/pozemek se slevou 50%. Tj. například za odhad domu se zahradou a garáží a polem za vsí zaplatíte 3.635 vč. DPH. Při větším souboru nemovitostí je cena dohodou.

Domy

2.990,- včetně DPH
+ 600,- vč. DPH v případě nutnosti místního šetření

Byty

1790,- včetně DPH
+ 600,- vč. DPH v případě nutnosti místního šetření

Pozemky

1290,- vč. DPH
+ 600,- vč. DPH v případě nutnosti místního šetření